"(....)de hát, ez az „egyszerű ember isteni jogának" korszaka volt. Mindegy, megfizettek az ostobaságukért."
"A világ olyan, amilyen, nem pedig olyan, amilyennek látni szeretnénk. Választani a hatalom gyakorlását is jelenti egyben; ez a legfelsőbb hatalom, amiből minden más ered – .... Ha akarjuk nevezhetjük erőnek is – a választójog erő, meztelen és nyers, a vessző és a bárd hatalma. A politikai hatalom erő, függetlenül attól, hogy tíz vagy tízmilliárd ember gyakorolja.
valamennyi választó és tisztségviselő olyan ember, aki (....) bizonyította azt, hogy a csoport érdekeit a saját, személyes jóléte fölé helyezi.
"a csoport érdekeit a saját, személyes jóléte fölé helyezi."
- hahahaha; a szerk. -
Mi a hatalom párja? Mr. Rico. Most olyat kérdezett, amire tudtam a választ.
– A felelősség, uram.
– Helyes. Mind gyakorlati, mind matematikailag igazolható, erkölcsi okokból a hatalomnak és a felelősségnek egyenlő mértékűnek kell lennie – mert különben az egyenlőtlenségnek kell megtalálnia a maga egyensúlyát, nagyjából úgy, ahogy két egyenlően erős pólus között folyhat az áram. Ha felelősség nélküli hatalmat adunk, azzal szerencsétlenséget idézünk elő; felelősnek tartani valakit valamiért, aki nem ellenőrzi azt a bizonyos dolgot, idióta viselkedés. (....)
Fiatalember, vissza tudná adni a szemem világát?
– Tessék? Hát, nem, uram.
Márpedig ez sokkal egyszerűbb feladat lenne, annál, mintha egy olyan személyből próbálna erkölcsi értékeket –társadalmi felelősségtudatot – elővarázsolni, aki nem rendelkezik ilyennel."
Robert A. Heinlein
Starship Troopers
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.